21 października 2008

Katalogi - jak i gdzie dodawać

Chyba najbardziej popularny sposób pozycjonowania stron wśród amatorów. Jednakże wymaga on dobrej wiedzy gdzie wpisy dodawać, a tego brakuje wielu osobom.

Możemy rozróżnić dwa sposoby katalogowania. Pierwszy to wykorzystanie jakiegoś automatu np. popularny program Adder, albo możemy ręcznie wprowadzać wpisy. Przy czym ten pierwszy nie jest wcale taki automatyczny bo większość katalogów zabezpieczona jest przez captcha więc trzeba niestety ją uzupełniać. Skupmy się jednak na katalogowaniu ręcznym.

Czy dodawać wpisy do wszystkich katalogów? Nie, bo szkoda, na niektóre czasu. Po pierwsze nigdy, ale to nigdy nie patrzymy na PR strony głównej katalogu bo to przeważnie oszustwo, a sprawdzić to jest bardzo prosto. Wchodzimy do kilku kategorii ze strony głównej i patrzymy czy mają one przypisane PR. Jeśli np. strona główna miała powyżej PR1, a podstrona nie ma już PR tzn. że albo to jest fałszywy PR, albo katalog został dodany nie dawno (nie patrzymy na to ile jest wpisów bo przeważnie katalogi są stawiane już z pewną ich ilością).

Kolejny ważny czynnik, który powie nam czy do katalogu warto dodać naszą stronę to ilość linków własnych autora bloga. Jeśli to jest 5-8 linków to jeszcze możemy to jakoś przeżyć. Natomiast każda większa ilość to jest pomsta do nieba i powinniśmy szybko opuścić taki katalog.

Należy także sprawdzić czy wpisy, które istnieją już w badanym przez nas katalogu są klikalne oraz to czy nie posiadają w adresie parametru rel="nofollow".

Dodając wpisy interesują nas podkategorie, które mają mało wpisów oraz posiadają link ze strony głównej. Oczywiście powinny być tematyczne, ale tak się składa, że przeważnie jest kilka kategorii, do których możemy dopasować naszą stronę.

Czy dodawać do katalogów, które wymagają linka zwrotnego? Można, ale należy tylko do tych dobrych. Druga sprawa link umieścić powinniśmy tylko na jednej podstronie nazwanej np. linki. Nie umieszczamy na stronie głównej lub na wszystkich podstronach.

Pamiętajmy by nie dodawać wszędzie takiego samego tytułu i opisu strony. Starajmy się tworzyć rózne od siebie wpisy. Wystarczy zmienić lub dodać od 2 do 6 wyrazów i będzie OK.

Katalogi, które przypadły nam do gustu powinniśmy sobie zapisywać i tym sposobem powstanie nasza lista najlepszych katalogów w sieci. Dobrze jeśli mamy narzędzie, które pozwoli nam co jakiś czas sprawdzić stan katalogów. Tutaj przydadzą się skrypty, które sobie u kogoś zamówimy. Niech sprawdzają PR strony głównej, PR jakieś kategorii, monitorują site strony oraz ilość linków wychodzących ze strony głównej oraz wybranej podstrony.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

1. Seoadder to porażka - nie warto się po tym spodziewać rezultatów.
2. Tylko dodawanie ręczne ma sens -ale można np. korzystać z programów wspierających katalogowanie.

W przypadku szerszej akcji dodawania linków, bez takiego programu to po prostu katorga. A różnorodność opisów i anchorów linków musi być bardzo duża, tu również ułatwiają życie tego typu programy.