20 lipca 2008

Najpopularniejsze hostingi

Od 3 lat zawodowo zajmuje się tworzeniem stron www. W tym czasie miałem styczność z kilkoma najpopularniejszymi hostingami w Polsce i postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami.

kei.pl

Bardzo dobra firma jak chodzi o wsparcie techniczne. Pracują tam wysokiej klasy specjaliści, sprawdzone przez wiele miesięcy na wydzielonych w całości 3 wirtualnych serwerach ;) Podobnie jak home.pl trochę mało tam jest transferu, daje się to we znaki zwłaszcza przy najtańszym serwerze wirtualnym, którego się po prostu nie opłaca brać bo dużo pieniędzy, a transferu prawie tyle samo co w najtańszym hostingu. Według mnie jest to jakieś nieporozumienie.

iq.pl

Firma cieszy się uznaniem wielu osób. Na pewno nie jest to hosting na jedną stronę, ale zdecydowanie na kilka. Możliwe jest utworzenie osobnych kont ftp, dzięki czemu możemy np. sprzedać koledze miejsce na serwerze, albo wydzielić konta dla klientów. Współpraca z bok jest bardzo dobra i podobnie jak z kei.pl nigdy się nie zawiodłem. Największy minus tej firmy to panel zarządzający. Chodzi przede wszystkim o rozwklekły wygląd, a nie funkcjonalność. Brakuje tylko możliwości zarządzania bazami PostgreSQL, trzeba wtedy pisać e-mail z prośbą o daną operację.

nazwa.pl

Najbardziej wyróżnia tą firmę ilość dostępnego transferu, który oferują. Szkoda tylko, że baza PostgreSQL ciągle jest w wersji 7.4 i nie spieszy im się do aktualizacji. Jest to jeden z niewielu hostingów gdzie mamy dostęp do funkcji system() w php i możemy wykonywać przez nią polecenia shella.

Nie warto tam kupować domen bo cena odnowienia 100 PLN netto za sztukę jest zdecydowanie za wysoka. Dużo ludzi tam kupuje bo się nabiera na te promocje - domena za grosze. Firma posiada dodatkowo program partnerki, ale po jakimś czasie wprowadzili koniecznośc rozliczenia z fiskusem (płacimy podatek od gadżetów). Dlatego np. serwer opłacony z punktów nie jest wcale darmowy.

home.pl

Największa firma w Polsce. Trzech klientów korzystało z ich usług i muszę powiedzieć, że bardzo zdzierają za bazę PostgreSQL. Koszt serwera to 900 PLN netto, dla porównania w nazwa.pl można mieć tą bazę za 300 PLN. Transferu nie oferują zbyt dużego. Podobnie jak w nazwa.pl nie warto tu kupować domen, są za drogie.

ovh.pl

Aktualnie chyba najbardziej opłaca się tutaj kupować domeny .pl bo cena odnowienia wynosi tylko 66 PLN netto. Hosting ten niestety nie posiada w swojej ofercie baz PostgreSQL, dlatego go raczej omijam. Dość rozsądny jest natomiast limit transferu, a także duża liczba oferowanej skali hostingów. Możemy tu coś kupić naprawdę taniego. Należy tylko zwrócić uwagę, że istnieje tutaj ograniczenie na ilość jednoczesnych połączeń z bazą danych. Dlatego jeśli nasze oprogramowanie jest typu open source, forum, to przy dużej ilości odwiedzających możemy mieć problemy.

Mają własny panel do zarządzania kontem, ale nie jest on za przyjemny i do tego przydatnych opcji tam niewiele.

onet.pl

Samobójstwo. Korzystanie z usług tej firmy to skrajna głupota. W razie jakichkolwiek problemów czas reakcji może trwać nawet kilka dni. Do tego nie ma telefonu więc nie ma do kogo zadzwonić. Podano tylko e-mail. Człowiek jest bez radny i nic nie może zrobić w razie problemów ze stroną.

interia.pl

Kolejna firma, która nie posiada dobrej pomocy w razie problemów, ale przynajmniej jest telefon. Portale sobie dorabiają na hostingu i sprzedaży domen, ale poziom tych usług jest tragiczny. Mało co można załatwić, a czekać trzeba na odpowiedź nie w minutach czy godzinach, ale dniach.

Podsumowanie

Nie napiszę, który hosting jest najlepszy bo tak naprawdę są one bardzo podobne jak chodzi o parametry i cenę. Różnią się detalami, a więc wszystko zależy od tego jaką stronę/strony chcemy umieścić na danym hostingu. W jakiej technologii są wykonane i jak często są odwiedzane. Osobiście mam konto na nazwa.pl (chciałem zmienić, ale nie znalazlem nic tańszego i dobrego z bazą PostgreSQL) oraz iq.pl (po prostu lubię ten hosting). Domeny kupuję tam gdzie najtaniej, czyli na ovh.pl. Mogę natomiast na pewno ostrzec, że kupowanie konta hostingowego powyżej 300 PLN netto na stronę firmową to w 99.7% nieuzasadniony wydatek.

3 komentarze:

vjdomini online pisze...

Home.pl i Az.pl testowałem, także z tym się zgodzę. Podobnież Ovh.pl i nazwa.pl jest OK.

Anonimowy pisze...

bzdury wypisujecie.

1. home.pl wysoka jakosc i transfer ale jak wykraczasz poza limit ( mysql itp) wypadasz na maszyne smiecia.
2. nazwa.pl owszem dziala, panel ubogi skomplikowane promocje i to sam co home a ceny nie lepsze.
3. ovh - firma od ktorej nalezy uciekac z daleka jak cos ci sie popsuje albo nie jestes kims posiadajacym tylko strone firmowa same problemy po mijajac tragiczny suport w pseudo polskim i angielskim i rózne dziwne praktyki

Anonimowy pisze...

Ja korzystam od stycznia z uslug serwery.pl. Nie bylo ich w zestawieniu (byla za to nazwa.pl), ale warto podkreslic, ze to osobno dizalajacy twor od nazwy (mimo tego, ze solidnie wspolpracuja).